Dr hab. inż. Sławomir Maksymilian Kaczmarek 26.05.2004 r.
ul. Plantowa 7 m 30, 05-804 Pruszków; ul. Szwoleżerów 3/28, Szczecin
Tel.: 7288930, e-mail: skaczmarek@ps.pl
ŻYCIORYS
Urodziłem się 1.09.1949 w Sulęcinie, stan cywilny żonaty. Szkołę średnią: Liceum Pedagogiczne ukończyłem w Lesznie w 1968 r. Studiowałem w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej, kierunek studiów - Fizyka Techniczna, specjalność: Elektronika Kwantowa. Pracę magisterską - "Płaskie, laserowe, optymalizowane nagrzewanie plazmy ze swobodnym brzegiem z prekompresją" pod kierunkiem promotora - prof. dr hab. S. Kaliskiego obroniłem w 1974 r. Stopień naukowy doktora nauk technicznych otrzymałem w 1984 r. na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej za pracę pt.: „Wpływ zjawiska dyfuzji i konwekcji na stabilność frontu krystalizacji z fazy ciekłej układów dwuskładnikowych o różnej prężności par składników”. Promotorem był prof. dr hab. M. Demianiuk. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych otrzymałem w 2003 r. po obronie kolokwium habilitacyjnego przed Radą Naukową Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie. Tytuł rozprawy: „Zmiana właściwości materiałów i urządzeń optoelektronicznych pod wpływem promieniowania jonizującego”.
W latach 1974-1982 byłem wykładowcą Teorii Drgań, Mechaniki Kwantowej, Teorii Grup, Fizyki Ogólnej na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej, Wydziale Mechanicznym, Wydziale Uzbrojenia i Wydziale Elektrycznym WAT, a w latach 1997-1999 wykładałem Optoelektronikę (wykład autorski) na Wydziale Elektrycznym i Uzbrojenia WAT. Byłem Komisarzem Wystaw Naukowych WAT a także konsultantem czasopisma "Akademik".
Jestem laureatem 7 nagród Komendanta WAT i 2 Komendanta Instytutu za pracę naukową. W latach 1994-97 byłem komisarzem wystawy osiągnięć naukowych Wojskowej Akademii Technicznej. Jestem autorem około 350 (45 w czasopismach z Listy Filadelfijskiej) publikacji naukowych: skryptów, artykułów, komunikatów i opracowań naukowych (14 publikacji po habilitacji).
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów oraz SPIE - The International Society for Optical Engineering: regular SPIE member ID# 00404532.
W latach 1974-1979 – byłem młodszym asystentem w Katedrze Podstaw Mechaniki i Fizyki Technicznej WAT. Zajmowałem się fizyką powierzchni ciała stałego, drganiami akustycznymi i optycznymi oraz defektami w warstwie brzegowej kryształów fluorytów i antyfluorytów. Uczestniczyłem w pracach zespołu obliczającego wytrzymałość na drgania stropów projektowanego metra warszawskiego.
W latach 1979-1981 – byłem starszym asystentem w Zakładzie Fizyki Kryształów Wydziału Chemii i Fizyki Technicznej WAT. Zajmowałem się teorią i technologią wzrostu kryształów z roztworu i metodą Czochralskiego, badaniami realnej struktury kryształów (analiza struktur politypowych i innych defektów ułożenia warstw związków AIIBVI).
W latach 1981-1984 – byłem starszym asystentem w Instytucie Elektroniki Kwantowej WAT. Zajmowałem się opracowaniem metod pomiaru parametrów prętów laserowych YAG:Nd, konstrukcją głowic laserowych, konstrukcją i uruchomieniem lasera CW YAG (100W). Zbudowałem i uruchomiłem kilkaset egzemplarzy laserów YAG:Nd dla potrzeb dalmierzy lornetowych (MGL-300) oraz dla potrzeb czołgowych systemów kierowania ogniem (Merida – T-55, Jaguar – T-80). Zbudowałem i uruchomiłem dwa egzemplarze lasera CW YAG:Nd dla potrzeb medycyny (urologia – centralna Klinika Urologiczna na Lindleya w Warszawie).
W latach 1985-1994 – byłem adiunktem w Zakładzie Technologii Elementów Optycznych Instytutu Elektroniki Kwantowej WAT. Zajmowałem się spektroskopią materiałów laserowych (współpraca z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych), wpływem promieniowania laserowego na ciało stałe (topienie, spawanie i odparowanie – medycyna; współpraca z Wydziałem Inżynierii WAT) i jonizującego (UV, gamma – 60Co 2.5 MeV, elektrony z akceleratora Van de Graaffa 1 MeV - współpraca z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej, protony z akceleratora 21 MeV - współpraca z Instytutem Problemów Jądrowych w Świerku) na parametry spektralne materiałów aktywnych.
W latach 1994-2002 – byłem adiunktem w Zakładzie Techniki Laserowej, a później w Zakładzie Urządzeń i Technologii Laserowych Instytutu Optoelektroniki WAT. Zajmowałem się spektroskopią materiałów dla potrzeb optoelektroniki, badaniami EPR, RBS, optycznymi (absorpcja – spektrofotometry lambda 900, fotoemisja – spektrofluorymetry Perkin-Elmer), naświetlaniem materiałów kwantami gamma, elektronami i protonami w celu określenia rzeczywistego składu tych materiałów (dodatkowa absorpcja, emisja popromienna), kontrolą stanu ładunkowego domieszek aktywnych, domieszkami o różnych stanach walencyjnych i zmianami tych stanów pod wpływem promieniowania jonizującego i wygrzewania w atmosferach redukcyjnej i utleniającej.
W latach 2002/2003 byłem nauczycielem fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Maczka w Warszawie, prowadziłem kółko fizyczne.
Znam czynnie dwa języki obce: angielski i rosyjski.
Aktualnie prowadzę wykłady z dziedziny elektroniki i optoelektroniki na Wydziale Elektrycznym oraz ćwiczenia z fizyki na Oceanotechnice (wcześniej na Elektrotechnice). Jestem kierownikiem Zakładu Optoelektroniki Instytutu Fizyki PS. Jestem opiekunem kierunku sudiów Elektronika i Telekomunikacja. Opiekuję się trzema doktorantami: mgr Danuta Podgórska (otworzyła przewód doktorski pt. „Położenia symetrii jonów ziem rzadkich (Eu, Dy, Yb) oraz metali przejściowych (Mn, Co, Ti) w monokryształach i szkłach Li2B4O7 na podstawie widm optycznych i EPR” pod moją opieką na Politechnice Gdańskiej dn. 16.04. 2004), mgr Adam Worsztynowicz oraz mgr Grzegorz Leniec. Prowadzę również trzy prace dyplomowe studentów piątego roku Fizyki Technicznej Wydziału Elektrycznego. Jestem członkiem Komisji Nagród Rektorskich.
Sławomir Maksymilian Kaczmarek